VÝLETY DO OKOLÍ

V hotelu jsou k zapůjčení turistické a cyklistické mapy, i průvodce po Brdech. Navštivte také: www.turistika-brdy.cz

  • PRO RODINY S DĚTMI

 

Hrad Karlštejn

Gotický hrad, založený ve 14. století Karlem IV., leží asi 30 kilometrů severozápadně od Hořovic. Hrad byl vybudován kvůli úschově královských klenotů, a jejich věrnou repliku stále můžete spatřit v kapli svatého Kříže. Karlštejn je turisticky velmi oblíbený, proto prohlídky hradu s větší skupinou doporučujeme objednat předem, aby vám prohlídka nádherného hradu neunikla.

Do Karlštejna se dá snadno dostat na kole po cyklostezce č. 3 přes Lochovice, Neumětely, Svinaře a Zadní Třebaň. Trasa vede po klidné silnici, má asi 30 km a není příliš náročná. Od hradu pak můžete pokračovat po cyklostezce (Po stopách českých králů) podél řeky Berounky až do Berouna, odtamtud pak po cyklostezce až do Hořovic. Celá trasa má přes 60 km, proto pro unavené cyklisty je možnost dojet až do Hořovic vlakem, buď přímo z Karlštejna, nebo ze Srbska a Berouna.

Pro pěší výlety doporučujeme se přiblížit vlakem do Berouna a pak jít k hradu po cyklostezce podél řeky nebo přes hrad Tetín. Nazpět vede krásná turistická trasa přes malebnou vesnici Svatý Jan pod Skalou, kde v barokním kostele leží ostatky sv. Ivana. Dojdete zpět na berounské nádraží, odkud jezdí vlaky do Hořovic každou půl hodinu. Tento výlet je na celý den, ale vždy je možné zvolit jen polovinu trasy.

 

Zřícenina hradů Točník a Žebrák

Sedm kilometrů od Hořovic stojí na dvou pahorcích dvě zříceniny. Ta zachovalejší, hrad Točník, byl založen českým králem Václavem IV. Tou dobou byl už Žebrák poničen požárem. Zřícenina se z Točníku stala po třicetileté válce. Na hrad vede hezká cesta lemovaná pastvinami, na kterých se pasou kozy a ovce. Před hradem je pak veliký příkop, který už mnoho let obývá velká atrakce, medvědi. Na Točník je vstup za 80 Kč, děti do šesti let jsou zdarma. Můžete se pak projít někdejšími komnatami a nádvořími a představovat si, jak to na hradě za jeho největší slávy asi vypadalo. V podhradí je i dětské hřiště.

 

Na kole je na Točník snadná cesta. Stačí od nádraží pokračovat nahoru, do obce Tlustice a pak dále do Žebráka. Nejezděte po hlavní silnici, v Tlustici odbočte doleva a pokračujte přes pole. Za dálnicí odbočte vpravo a dojedete do průmyslové zóny. Žebrák projedete a po malé silničce se vydáte směr vesnice Točník. Zde už hrad najdete snadno. Pěšky se dá jít stejnou trasou. Pokud ještě nejste unavení, můžete se vydat na krátkou procházku/projížďku do Údolí ticha, které se nachází asi kilometr od Točníka, směr Březová.

  • NÁROČNĚJŠÍ CYKLOVÝLETY

 

Křivoklát (zámek Zbiroh, Skryjská jezírka)

50 kilometrů dlouhá trasa krásnou přírodou s nepříliš náročným profilem. Začněte ve Zbiroze, kam se snadno dostanete po cyklostezce č. 6 přes Kařízek nebo po turistické značce přes Újezd. Ve Zbirohu stojí za to navštívit zámek Zbiroh, kde žili tři císaři a kde malíř Alfons Mucha vytvořil svou Slovanskou epopej. K zámku náleží rozlehlý park s dravými ptáky nebo lanovým centrem.

Na kruhovém objezdu ve Zbirohu se vydejte doprava směr Drahoňův Újezd a pokračujte po klidné silničce (cyklostezka č. 43). Těsně před Drahoňovým Újezdem se dejte vpravo, stále po cyklostezce, a kolem lomu přijedete k Sýkorovu mlýnu. Zde se odpojte z cyklostezky a pokračujte rovně, dokud se nenapojíte na modrou turistickou značku (Cesta protifašistických bojovníků). Po té pokračujte stále rovně až k hájovně Slap (vede zde asfaltová silnice).

Dále po modré se nacházejí malebná Skryjská jezírka, ovšem pro cyklisty tam není snadný přístup, kolo budete muset často přenášet. Pokud na to nemáte chuť, odbočte vpravo a po silnici pokračujte do Skryjí. Čeká vás velký kopec, ale pak příjemný sjezd k mostu přes řeku Berounku. Zde může být zajímavou odbočkou cesta ke zřícenině hradu Týřov.

Nejtěžší část cesty je za vámi a teď už jen podél Berounky až do Roztok u Křivoklátu. Najíst se můžete v hospodě U Rozvědčíka nebo v Roztokách v hospodě U Jezzu. Vesnice a hrad Křivoklát je kilometr dále po silnici.

Zpět do Hořovic se nejsnáze dostanete vlakem z Roztok nebo z Křivoklátu. Jeďte do Berouna, kde přestoupíte na vlak do Hořovic. Ale pozor! Z Roztok a Křivoklátu nejezdí lokálka příliš často, proto si svůj den dobře rozvrhněte.

Jordán (Houpák 793 m. n. m.)

Poměrně náročná trasa pro zdatné cyklisty má 33 kilometrů a vede převážně bývalým vojenským prostorem, dnes CHKO Brdy. Odměnou za dlouhé stoupání je pak nejlepší výhled v Brdech na vrcholu Houpák. Za dobré viditelnosti je vidět i Praha, někteří cestovatelé tvrdí, že i Alpy. Na Houpáku je také několik vojenských bunkrů a vojenské letiště, ze kterého údajně odlétal do Londýna Edvard Beneš. Do bunkrů je volný přístup. Pro milovníky flóry je Houpák unikátní místo, rostou zde druhy rostlin, které normálně najdeme vysoko na alpských loukách. I když už je přístup do Brd povolený, nepotkáte na své cestě mnoho lidí a užijete si klidu a ticha přírody.

Vyrazte do centra města a dále nahoru přes autobusové nádraží po cyklostezce 8244 do Podluh. Cestou projedete přes hořovický lesopark Dražovka. V Podluhách je nejsnazší napojit se na žlutou turistickou značku, která vede k hájovně Krejčovce. Asi v půli kopce dojedete na louku se stodolou a pomníkem. Ještě docela nedávno tu stávala obec Hrachoviště. V roce 1952 byli její obyvatelé vyhnáni a obec zbourána pro armádní účely. Pokračujte dále po žluté až k hájence. Další cesta už vede po neznačených trasách.

Jeďte rovně kolem hájovny a po této cestě vystoupejte do nejprudšího kopce na Hřebeny. Dále sjedete na dopadovou plochu a na konci cesty u lesa se dáte vpravo po malé asfaltové silničce, která vede přímo napříč plání. Z té se na první odbočce vydejte doprava po polní cestě, stále z kopce se tudy dostanete na asfaltovou silnici. Odbočte vlevo, po kilometru ze silnice odbočuje cesta doprava. Po té se vydejte do serpentin vedoucích na kopec Jordán. Až přejedete poslední dlažební kostky, odbočte doprava a po lesní cestě dojedete na vyhlídku na Houpáku.

To nejtěžší je za vámi, teď už zbývá jen po asfaltové silnici z Houpáku sjet dolů na vojenské letiště, kde začíná turistická značka. Vydejte se po žluté, přes Malou Vísku do Neřežína. Osvěžit se můžete v Záskalské přehradě. Pak pokračujte kolem rybníků do Komárova a po cyklostezce č. 3 až do Hořovic.